Araç Baraj Çalışmaları Devam Ediyor

138

MİLLİ EKONOMİYE HER YIL 55 MİLYON’LUK DEĞER KATACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kastamonu iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Isparta ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Kastamonu ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

Kastamonu Araç Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Araç Barajının tamamlanması ile 43.590 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak olup bununla birlikte 1.565 dekar tarım arazisi ve 20 köy ile 1 il taşkından korunacak ve 5 MW Kurulu güç ile 13,79 GWh/yıl enerji üretimi yapılacaktır. ’dedi.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Genel Müdür Yıldız,’ Temelden 81.55 metre yüksekliği ile Kastamonu Araç Barajının 44.16 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizerek, Kastamonu Araç Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 55 milyon 741 bin TL gelir artışı sağlanmasının hedeflendiğini ifade etti.

İş kapsamında Derivasyon tüneli tamamlanarak su derivasyon tüneline çevrilmiş, Dolusavak imalatları ve yaklaşık 4 milyon m³ gövde dolgusunun 1,5 milyon m³’ü tamamlanmıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz