ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Google Ara

Custom Search

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Ikametgah Degisikligi Yapanlarin Dikkatine

Ikametgah Degisikligi Yapanlarin Dikkatine

Tarih 05 Mart 2012, 23:56 Editör Metin Sentürk

Ikametgahini degistirip bildirmeyene 329 TL para cezasi var

Yeni ikameti bildirmeyene 329 TL yanlisa 660 TL ceza
 
Adres degisikligi yapip 20 gün içerisinde Nüfus Müdürlüklerine bildirmeyen ya da yanlis beyanda bulunan kisiler hakkinda idari para cezasi uygulaniyor. Uygulanan para cezalari, adres bildirimi yasal süresi içerisinde gerçeklestirilmez ise 329 TL, yanlis ve yalan beyanda bulunanlar için 660 TL olarak uygulaniyor. Peki vatandas bu durumla karsi karsiya kalmamak için ne yapmali…
 
IKAMET TASIMAK IÇIN NE YAPMAK GEREKIYOR?
Devlet memurlarinin tayini, okullarin açilma ve kapanma dönemlerinde,  tasinma yogunlasirken, vatandaslar adres bildirmemeleri nedeniyle idari para cezalari ile karsilasabiliyor. Bu yüzden vatandaslarin yasal sürede ikametgâhlarini tasimalari gerekiyor.
 
Bir sehirden farkli bir sehre ikametini tasiyacak vatandas öncelikle kayitli bulundugu muhtarliktan nakil belgesini almak zorunda! Ikinci sart da beyan edilen adresin ulusal adres veri tabaninda yer almasi gerekiyor.
Tasinacagi sehirdeki ikamet adresini belirlendikten sonra vatandas yeni ikametinde adina kaydettirdigi su, elektrik, telefon veya dogal gaz faturasindan bir tanesini alarak; Nüfus Müdürlüklerine, kimligi ile birlikte 20 gün içerisinde basvurdugu takdirde yeni ikametgah islemi gerçeklestiriliyor.
Eger vatandasin tasinacagi yerde herhangi bir ikamet kaydi gözükmüyorsa bu durumda faturaya da gerek duyulmuyor.
 
Yeni tasinilacak ikamette baska bir kayit mevcutsa ve vatandasin üzerine aldigi herhangi bir  fatura da henüz beyan edilmemisse Nüfus Müdürlügü ilgili kaydi geçici olarak ‘Adresi Gerçeklestirilemeyen’ bölümüne kaydediyor fakat tescil islemini gerçeklestirilmiyor. Inceleme dosyasina konulan bu bilgiler Emniyet Müdürlügü’ne bildiriliyor.
 
Emniyet gerekli tahkikati yaptiktan sonra nüfus Müdürlügüne ilgili sahis ya da sahislarin orada oturdugunu bildirirse Nüfus’ta kayit islemi  gerçeklestiriliyor ve o adreste bulunan eski isimler ‘Ikinci Eski’ konumuna getiriliyor. Nüfus Müdürlügü’nün inceleme islemini Emniyete bildirimden itibaren islemin süresi yaklasik bir ayda gerçeklesiyor.
 
Emniyet tahkikatinda ilgili sahisin evde bulunmamasi durumunda, o çevrede oturanlardan ya da komsulardan bilgileri teyit edebiliyor.       
Yeni ikamet adresine kayit sirasinda henüz vatandasin üzerine aldigi herhangi bir resmi kurum faturasi yoksa kira kontrati da noter tasdikli olmak sartiyla kabul ediliyor.
 
Bu islem cep telefonu faturalari gibi özel kurum faturalariyla gerçeklestirilemiyor. Bunlarin disinda sahsin ilgili muhtarliktan aldigi belge ya da site sakini olarak site yönetiminden alacagi belge kabul ediliyor.
Birlikte oturma gerekçesi ile herhangi bir adrese ikinci bir kayit olmasi durumunda söz konusu adreste oturan sahis ile yeni gelecek sahsin birlikte Nüfus Müdürlüklerine basvurmalari gerekiyor.
 
Söz konusu basvuru yine Emniyet tahkikati sonucunda tescil ediliyor. Polis tarafindan tespit edilemeyen adrese iliskin basvurular Nüfus Müdürlüklerince siliniyor. 
 
Tahkikat neticesinde kisilerden istenen belgelerin ibraz edilememesi kisa süre içerisinde birden fazla adreste bulunulmasi ve verilen bilgilerde çeliskili bilgiler mevcut ise para cezasi uygulaniyor.
 
Nufüs Müdürlügüne yapilan yazili ve sözlü ihbarda bulunulmasi usulsüzlük olarak degerlendiriliyor ve 5490 sayili Nüfus Hizmetleri Kanunu geregi islem yapiliyor.
 
2007 yilinda çikarilan Adrese Kayit Sistemi genelgesi ile söz konusu adresler tüm resmi kurumlarca kullanilabiliyor.
 
PARA CEZASI MIKTARLARI
 
Ikametgâh degisikligi gerçeklestirdigi halde degisikligin gerçeklestirildigi tarihten itibaren bilgi ve belge beyaninda bulunmadiginin tespiti halinde bilgi ve belgelerle savunmasi talep ediliyor. 
 
 5490 sayili Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 60. maddesi ile Adres Kayit Sistemi Yönetmeligi’nin 29’uncu maddesi geregince mülki idari amirlerinin emri ile kolluk kuvvetlerince yapilan tahkikat neticesinde beyan ettikleri adreste bulunmayan kisilerin adresleri arsivlenmek üzere kapatilip ve ilgili kanunun 68/c maddesi geregince idari yaptirim karari uygulaniyor.
 
Tebligat kanunlari dogrultusunda söz konusu idari yaptirim kararina itiraz süresi 7 günle sinirli! Tebligatini bildirmeyip ceza ile karsi karsiya kalan vatandastan savunmasi talep edilip dosyasina konuyor. Idari yaptirim cezasi kesilen vatandasa iliskin 3 adet belge düzenleniyor. Biri nüfus müdürlügünde ilgili sahsin dosyasinda yer alirken biri sahsin kendisine veriliyor ve üçüncü nüsha da Mal Müdürlüklerine gönderiliyor.
 
Ikametgahini degistirip 20 gün içerisinde bildirmeyenler için 5490 sayili kanunun ilgili maddesi geregince 322 milyon para cezasi yüzde 2,2 artisla birlikte 329 TL olarak uygulaniyor. Gerçege aykiri adres beyaninda bulunanlar için 646 TL olan ceza yüzde 2,2 artisla 660 TL olarka teblig ediliyor.
 
Trafik cezalarinda oldugu gibi, vatandaslar bu ceza için mahkemelere itirazda bulunabiliyor.Adreslere teblig edilen bu ceza, 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim yapiliyor. Daha geç ödenmesi halinde ise 4 taksit uygulaniyor.
 
Nüfus Müdürlükleri, ilgili sahsin yeni ikametgâhina tasinmasinin üzerinden 20 is günü geçmisse de vatandasin magdur olmamasi için yardimci oluyor.
 
Nüfus Müdürlükleri sahsin adina kayitli resmi ve güncel bir kurum faturasinin beyan edilmesi halinde, para cezasi uygulamaksizin gerçeklestiriyor.
 
Kisacasi vatandas gecikse de güncel bir faturayla basvurusu ile magduriyeti gideriliyor
 
 
 


amasyarentacar rent a car amasya suat zenginYeniyol Cd. İşçimen Apt. No:144 AMASYA Tel: 0358 218 99 01 Fax:0358 218 45 01 Gsm:0532 586 85 97 0533 300 36 05

Bu haber 173132 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Oyar Ailesinden İftar

Oyar Ailesinden İftar Rahmetlli Başkanın Hayrına Toplu İftar Yemeği Verildi

Yeni Hava Limanındaki Genç Mühendis Hemşerimiz

Yeni Hava Limanındaki Genç Mühendis Hemşerimiz Günvakti'li Yazlıkçı Hemşerimiz Tolga Yücel ..

Siyaset Isınıyor09 Mayıs 2018

İSTATİSTİKLER

    52 kategori altında, toplam 3318 haber bulunmaktadır.

    Bu haberler toplam 8994892 defa okunmuş ve 3724 yorum yazılmıştır.

    Toplam 8 Editör var.

TOPLİST

    Hosting Hizmetleri


    Web Stats

Abanahaber
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi